Ułatwienia dostępu

Zimowe utrzymanie dróg w sezonie 2024/2025

Gmina Mysłakowice informuje, że zimowe utrzymanie dróg gminnych w sezonie 2024/2025 prowadzi:
P.H.U. Krzysztof Kołodziej z siedzibą w Łomnicy, ul. Karpnicka 2.
Wykonawca zapewnia całodobową obsługę zgłoszeń pod numerem telefonu: 797-731-185.

Zimowe utrzymanie dróg powiatowych na terenie Gminy Mysłakowice w sezonie 2024/2025 prowadzi:
P. H. U. „KAMA” z siedzibą w Mysłakowicach, ul. Daszyńskiego 16F.
Wykonawca zapewnia całodobową obsługę zgłoszeń pod numerem telefonu: 601-751-480.

Zimowe utrzymanie drogi wojewódzkiej:
DW 367 Jelenia Góra – Łomnica - Mysłakowice - Kostrzyca - Kowary
Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu
Rejonowy Oddział Dróg nr 1 w Jeleniej Górze
tel. dyspozytora: 501 928 697; 75 744 25 35

Osobą z ramienia Urzędu Gminy odpowiedzialną za nadzorowanie usługi jest pracownik Referatu Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Inwestycji:
Wojciech Dudzik, tel. 75 64 39 987.

Czym jest koronawirus?

Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Prezentacja o wirusie.

 

 

Ochotnicze Straże Pożarne w Gminie Mysłakowice.

OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA W ŁOMNICY

Ochotnicza Straż Pożarna w Łomnicy powstała po wojnie w 1945 r. Założyli ją nasi dziadowie i ojcowie, w celu ratowania ich dobytku w razie pożaru. Nadmienić należy, że Straż Pożarna w miejscowości Łomnica istniała od 1887 roku. Cofnijmy się zatem myślą wstecz, aby uzmysłowić sobie bohaterstwo, ofiarność i poświęcenie naszych dziadów, ojców i braci w społecznej służbie, w walce z żywiołem dla dobra naszych bliźnich i całej społeczności łomnickiego środowiska. Wspominamy tą działalność dlatego, by oddać hołd wszystkim druhom, którzy położyli ogromne zasługi w rozwój ochrony przeciwpożarowej. Wspominamy również dlatego, by z efektów ich bezinteresownej i trudnej pracy czerpać przykład i siłę do nowych zadań jakie na nas czekają.
Założyciele: Jan Piliński, Jan Cyrek, Józef Mielniczek, Józef Malec.


Prezesami OSP w kolejności byli:


1. Malec Józef
2. Malec Jan
3. Pietrzak Jerzy
4. Malec Mirosław (obecnie)

Natomiast Naczelnikiem Jednostki w kolejności byli:


1. Piliński Stanisław
2. Mielniczek Józef
3. Pszonka Tadeusz
4. Cieślik Jerzy
5. Godoń Czesław
6. Makowiec Robert
7. Mysza Michał
8. Godoń Czesław (obecnie)

Ważniejsze wydarzenia w okresie działalności:


1945 – założenie jednostki.
1951 – przekazanie pierwszego samochodu gaśniczego Betford.
1955 – liczebność jednostki osiąga 35 druhów.
1956 – przeniesienie remizy do budynku murowanego na ul Świerczewskiego 111.
1988 – zawiązanie komitetu budowy nowej remizy przy ul. Świerczewskiego 113a.
1994 – oddanie do użytku nowej remizy dla OSP Łomnica.
2011 – zakup nowego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego Renault Midlum.
2018 r - zakup nowego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego Man TGM.
2020 – przyjęcie i poświęcenie sztandaru oraz udekorowanie sztandaru Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa.

Nasi poprzednicy, jak i my dzisiaj działamy nieprzerwalnie od 75 lat według zawołania „ Bliźniemu na pomoc Bogu na chwałę.

Jednostka w porozumieniu z Komendantem Głównym PSP jest włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego od 1995 roku. W skład Jednostki Operacyjna Technicznej wchodzi 28 strażaków – ratowników, przeszkolonych do udziału w działaniach ratowniczo gaśniczych, jak i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Posiadamy trzy samochody gaśnicze: MAN TGM z 2018 r., Renault Midlum z 2011 r oraz Volkswagen Transporter. Od 2019 roku w ramach jednostki funkcjonuje Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. Opiekunami Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej są: Monika Malec oraz Michał Mysza. Obecnie w drużynie jest 25 dzieci i jest nadal rozwijana.
W 2019 jednostka brała udział w 137 akcjach na terenie gminy Mysłakowice jak i gmin ościennych (Kowary, Karpacz, Szklarska Poręba, Podgórzyn, Janowice Wielkie i miasto Jelenia Góra).

Podsumowując działania Ochotniczej Straży Pożarnej, tak jak nasi przodkowie, my także chcemy być ważnym czynnikiem do tworzenia wokół niej pozytywnego klimatu, który zaowocuje tym, że społeczeństwo, jak i Władze Strażackie i samorządowe z Wójtem na czele będą nadal wszechstronnie wspierać jej działalność, tak jak dotychczas to się działo.


OCHOTNICZA STRAZ POŻARNA W KARPNIKACH

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Karpnikach istnieje od 1946r. Kieruje nią zarząd w składzie:

- Prezes : Marek Zalewski
-Naczelnik : Sebastian Łukawski

OSP dysponuje średnim samochodem gaśniczym (2,5 tys. litrów wody) marki star 266 z 1982r, lekkim samochodem (1 tys. litrów wody) marki Renault Master z 2017 r. oraz przyczepką zaopatrzenia wodnego. W 2019 r. Karpnicka straż dysponowana była do zdarzeń 25 razy. Największą akcją w 2019 r. był pożar budynku w Karpnikach, z uwagi na swoje rozmiary w gaszenie tego pożaru zaangażowanych było wiele jednostek straży. Zarówno z terenu gminu , jak również z jednostek Państwowej Straży Pożarnej. W 2019 r. ukończono projekt budowy przyczepy zaopatrzenia wodnego. Tego typu przyczepa jest jedyna w powiecie. Na swoim wyposażeniu posiada przede wszystkim zbiornik o pojemności 13 000 litrów oraz pompę dużej wydajności. Stworzona był z myślą o pożarach lasów, wysypisk śmieci a także tych gdzie wymagana jest duża ilość wody. Ochotnicza Straż Pożarna to nie tylko akcje ratowniczo-gaśnicze. Druhowie z Karpnik aktywnie uczestniczą w ćwiczeniach organizowanych przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, ćwiczeniach na terenie gminy organizowanych przez komendanta gminnego ZOSP RP i Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego, a przede wszystkim sami organizują ćwiczenia przykładem jest wspólne zorganizowanie z OSP Łomnica w 2019 r. ćwiczeń z zakresu ratownictwa technicznego, a w 2018 r. przy współpracy z OSP Szklarska Poręba zostały zorganizowane ćwiczenia z zakresu gaszenia pożarów wewnętrznych, gdzie w sposób kontrolowany palony był budynek a ochotnicy pod okiem instruktora uczyli się gasić. Druhowie z Karpnik prowadzą też zajęcia prewencyjne na festynach, spotykając się z dziećmi i organizując dla nich pogadanki i zabawy.



 

Gmina Mysłakowice coraz bliżej Ciebie!

Zachęcamy do pobrania bezpłatnej aplikacji „BLISKO”, aby nadal otrzymywać powiadomienia z Urzędu Gminy.

Aplikację „BLISKO” można pobrać na telefony typu smartfon. Wpisz w aplikacji swoją miejscowość, „BLISKO” wyświetli aktywnych nadawców dla tego obszaru.

Pobierz bezpłatnie aplikację "BLISKO":

Ulotka informacjna - pobierz

Zimowe utrzymanie dróg

Gmina Mysłakowice informuje, że zimowe utrzymanie dróg gminnych i powiatowych na terenie Gminy Mysłakowice w sezonie 2020/2021 prowadzi:
P. H. U. „KAMA” z siedzibą w Mysłakowicach, ul. Daszyńskiego 16F.

Wykonawca zapewnia całodobową obsługę zgłoszeń pod numerem telefonu:
601-751-480 oraz pod adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Osobą z ramienia Urzędu Gminy odpowiedzialną za nadzorowanie usługi jest pracownik Referatu Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Inwestycji:
Wojciech Dudzik, tel. 75 64 39 987.

Zimowe utrzymanie drogi wojewódzkiej:
DW 367 Jelenia Góra – Łomnica - Mysłakowice - Kostrzyca - Kowary
Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu
Rejonowy Oddział Dróg nr 1 w Jeleniej Górze
tel. dyspozytora: 75 744 25 35

Aplikacja "Moja Komenda"

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji uruchomiło nową wersję aplikacji mobilnej „Moja Komenda”, dzięki której odnajdziecie Państwo dzielnicowego, który opiekuje się naszym rejonem zamieszkania.

Aplikacja „Moja Komenda” umożliwia wyszukanie każdego dzielnicowego w Polsce. Aby to zrobić wystarczy wpisać np. własny adres zamieszkania, a aplikacja odnajdzie funkcjonariusza, który dba o nasz rejon zamieszkania oraz pokaże, w której jednostce on pracuje. Dzielnicowych możemy wyszukać także po ich imieniu lub nazwisku. Aby połączyć się z funkcjonariuszem wystarczy jedno kliknięcie. Wyszukiwarka dzielnicowych działa w trybie offline. Użytkownik nie musi mieć dostępu do Internetu, aby odnaleźć swojego dzielnicowego.

Aplikacja „Moja komenda” zawiera także bazę teleadresową wszystkich komend i komisariatów w Polsce. Dodano do niej dodatkowe jednostki, m.in. rewiry dzielnicowych oraz posterunki. Aplikacja została wyposażona w dwa tryby wyszukiwania informacji. Po włączeniu usług lokalizacyjnych w telefonie sama odnajdzie najbliższe policyjne obiekty. Po przejściu w tryb online wystarczy jedno kliknięcie, by wskazała trasę do najbliższej komendy lub komisariatu. Równie sprawnie połączy nas z dyżurnymi policjantami z wybranej jednostki. Dodatkowo „Moja komenda” umożliwia wyszukanie po nazwie jednostki, ulicy lub kodzie pocztowym.

„Moja Komenda” już dziś dostępna jest na telefony z Androidem i na iOS. Usługa jest bezpłatna.

więcej

aplikacja "Moja Komenda"

Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

W dniu 05.03.2020 r. w Transgranicznym Centrum Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze zwołane zostało w trybie pilnym posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Spotkanie miało związek z wystąpieniem na terenie Polski oraz w Europie przypadków koronawirusa COVID-19. W czasie narady omówiono procedury dotyczące działań zapobiegawczych oraz dyskutowano o stanie przygotowań powiatu w przypadku powstania ewentualnego zagrożenia.

Spotkaniu przewodniczył Starosta Jeleniogórski Krzysztof Wiśniewski.
Udział wzięli Wicestarosta Jarosław Kotliński, Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Edyta Kluczyńska.
Uczestniczyli również przedstawiciele straży pożarnej, policji, stacji sanitarno-epidemiologicznej, jak również oddelegowani z gmin pracownicy odpowiedzialni za zarządzanie kryzysowe.

Z telefonu stacjonarnego:

999: Pogotowie
998: Straż Pożarna
997: Policja
981: Pomoc drogowa

Dzwoniąc z telefonu komórkowego, należy wybrać jeszcze dodatkowo numer kierunkowy miasta, na przykład: 75 – 997 - aby połączyć się z posterunkiem policji w Jeleniej Górze. W budkach telefonicznych nie są pobierane opłaty za połączenia z telefonami alarmowymi. Istnieje także ogólny numer alarmowy: 112, pod który można dzwonić bez podawania numeru kierunkowego. Rozmowa zostanie przekierowana przez operatora do odpowiedniej służby ratunkowej. Niemniej w sytuacjach wyjątkowo poważnych najlepiej wybierać bezpośrednio numer odpowiedniej jednostki ratowniczej (999, 998, 997), ponieważ ogólny numer (112) może działać niepoprawnie w niektórych regionach.