Ułatwienia dostępu

Karkonoski Park Narodowy

Skandynawska przyroda w sercu Europy.

Karkonoski Park Narodowy, służy ochronie i udostępnianiu Karkonoszy. Jego powierzchnia wynosi nieco powyżej 55 kilometrów kwadratowych. Obszarowo jest dwa razy mniejszy od Jeleniej Góry, a rocznie odwiedza go około 2 milionów turystów! Przyciąga ich przyroda, wspaniałe krajobrazy i możliwość wędrowania po około 120 kilometrach szlaków turystycznych.

Najwięcej wędrowców przyciąga oczywiście Śnieżka (1603 m n.p.m.), najwyższa góra Sudetów i zarazem najwyższy szczyt Republiki Czeskiej. Dotrzeć na nią można kilkoma drogami - przez zapierający dech w piersiach Kocioł Łomniczki, Sowią Dolinę i Czarny Grzbiet czy Równię pod Śnieżką. Można też skrócić sobie drogę, pokonując część drogi z Karpacza wyciągiem na Kopę.

Najcenniejszym walorem Karkonoszy jest ich polodowcowa rzeźba - pamiątka po lokalnym lodowcu, który utworzył się tutaj w epoce plejstocenu. Wyrzeźbił on kotły polodowcowe i utworzył moreny, które nadały Karkonoszom ich dzisiejszy charakter. Pamiątek epoki lodowcowej można dopatrywać się także w świecie roślinnym. Występują tu liczne relikty czyli rośliny które normalnie swoje siedliska mają w Skandynawii - stąd "skandynawska przyroda w sercu Europy".

Charakterystycznym elementem krajobrazu Karkonoszy są granitowe skałki o fantazyjnych kształtach. Do najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych należą Pielgrzymy, Słonecznik, Twarożnik oraz Trzy Świnki. Fantazyjne kształty były oczywiście inspiracją do nadania oryginalnych nazw.

Miłośników przyrody z pewnością przyciągnie subarktyczne torfowisko Upy, chronione międzynarodową konwencją Ramsar jako siedlisko niezwykle rzadkich roślin i zwierząt. Złaknieni wiedzy o ziołach mogą zajrzeć do doliny Wilczego Potoku, a chcący odkrywać ślady dawnego górnictwa - do Sowiej Doliny, gdzie odkryto krwistoczerwone, cenione w świecie granaty.

W zachodniej części Parku często odwiedzanym miejscem są Śnieżne Kotły. Na ich krawędzi wyznaczone są punkty widokowe, spod których skalne ściany opadają w dół nawet w 120-metrową przepaść. W rejonie zachodnim znajdują się też dwa najbardziej znane karkonoskie wodospady: Szklarki i Kamieńczyka.

Szukających spokoju zachęcamy do wybrania się w inne rejony Karkonoszy. Ścieżka nad Reglami to szlak rzadziej uczęszczany, choć równie malowniczy, prowadzący m.in. dnem Czarnego Kotła Jagniątkowskiego. Będąc w okolicach Jagniątkowa warto zawitać do Żywego Banku Genów. Chronione są tam rośliny, które w Karkonoszach (a nawet na świecie!) przetrwały w naturze dosłownie w kilku egzemplarzach. Ciekawe rośliny można też zobaczyć w Karpaczu, w Ogrodzie Ziół i Krzewów Karkonoskich, przy Centrum Informacyjnym na Wilczej Porębie. Jest tam także Domek Laboranta, przedstawiający historię karkonoskich zbieraczy ziół.

KARKONOSKI PARK NARODOWY

www.kpnmab.pl

Opłaty za wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego

Bilet jednodniowy - normalny 6 zł / ulgowy 3 zł
Bilet trzydniowy - normalny 15 zł / ulgowy 7,5 zł

Karkonosze

Karkonosze to najwyższe pasmo Sudetów, rozciągające się na długości 36 km od Przełęczy Szklarskiej na zachodzie, po Bramę Lubawska na wschodzie. Ich najwyższym szczytem jest górująca nad Karpaczem Śnieżka sięgająca 1603 m n.p.m. Są to góry o bardzo ciekawej i urozmaiconej rzeźbie terenu, usiane granitowymi skałkami i poprzecinane dolinami wartkich potoków. O ogromnej wartości środowiska przyrodniczego świadczy fakt, że w 1959 roku obszar ten został objęty ochroną w postaci Karkonoskiego Parku Narodowego, a od 1993 roku stanowi Bilateralny Rezerwat Biosfery UNESCO.  

Region Karkonosze sięga jednak dalej… To także miasta i miasteczka wkomponowane w północne stoki gór oraz Jelenia Góra zajmująca dno rozległej Kotliny Jeleniogórskiej. Wśród zabudowań czekają liczne zabytki oraz nowoczesne atrakcje turystyczne, czekają także mieszkańcy – gościnni, aktywni i kreatywni! Z chęcią opowiedzą oni o swoim regionie i dołożą wszelkich starań aby Państwa pobyt był niezapomniany, a chęć powrotu do Krainy Ducha Gór nie dawała spokoju przez cały rok.