Ułatwienia dostępu

Dożynki 2023

Tegoroczne dożynki w Mysłakowicach odbyły się 2 września w Parku Królewskim. Szczęśliwie dopisała aura i zaświeciło słońce na mysłakowickim niebie. Uroczystości rozpoczęły się mszą dziękczynną w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Z kościoła w barwnym, odświętnym korowodzie uczestnicy przeszli do parku, gdzie odbyły się kolejne atrakcje. Na miejscu pod scenę zawitały kompozycje dożynkowe wykonane przez sołectwa i koła gospodyń wiejskich. Zaproszeni goście, rolnicy, przedstawiciele władz, kościoła i wszelkich stowarzyszeń i instytucji zajęli miejsca przy wspólnym stole, odświętnie udekorowanym darami tegorocznych plonów przygotowanych przez sołectwa.
Na całej rozpiętości parku ustawione były kiermasze, kramy z różnorodnymi produktami.
Na stoiskach można było skosztować przepysznych wypieków, soków, lemoniad, przetworów i miodów. Nie zabrakło ciepłej strawy m.in. dziczyzny, kiełbasek z grilla, ciepłej zupy, kawy czy herbaty.
Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się wyroby Koła Gospodyń Wiejskich z Mysłakowic, gdzie można było nabyć produkty prosto z lasu. Były to np. jagodzianki, pierogi z kasza i grzybami leśnymi, przetwory z malin, jeżyn, żurawiny, jarzębiny czy aronii. Dzieci miały okazję wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych i edukacyjnych.
A to wszystko dzięki projektowi Natura od kuchni – „Dary lasu na dożynkach –Mysłakowice 2023” przy współpracy z Lasami Państwowymi.
Młodsza publiczność miała możliwość zabawy przy stoiskach z animacjami w namiotach Gminnego Ośrodka Kultury z Mysłakowic, KGW z Dąbrowicy, Jana Gałka –warsztaty z ornamentyki czy na stoisku KANS. Bardziej zwinni mogli poskakać na dmuchańcach oraz na macie grupy AKROFIT, a amatorzy jazdy konnej przejechać się bryczką z konikiem.
Nie zabrakło też stoisk dotyczących zdrowia. Można było zbadać słuch, puls czy wydolność fizyczną. Na terenie parku każdy mógł znaleźć dla siebie coś ciekawego.
W trakcie korzystania z wszelkich atrakcji ze sceny wydobywały się dźwięki muzyki zarówno ludowej jak też rozrywkowej.
Mysłakowickie święto plonów otworzył wójt gminy pan Michał Orman. Gospodarzami tegorocznych dożynek zostali Karolina Jaruga –sołtys wsi Karpniki i Bogdan Adamowicz –sołtys wsi Kostrzyca.
Z rąk starostów przekazano chleb wójtowi ze słowami, aby dzielił go mądrze i sprawiedliwie oraz aby go nie zabrakło na żadnym stole w gminie Mysłakowice.
Na scenie w dalszej części pojawili się Przewodniczący Rady Gminy Grzegorz Kuczaj, który wręczył panu Eugeniuszowi Kleście –obecnemu radnemu powiatu tytuł „Zasłużonego dla Gminy Mysłakowice”.
Kolejnymi zaproszonymi gośćmi na scenie byli pani Wiceminister edukacji i Nauki Marzena Machałek oraz senator Krzysztof Mróz.
Do tradycji obrzędów dożynkowych należy zwyczaj młócenia zboża cepami. Jak co roku zaproszono naszych gości, aby wraz z wójtem dostąpili tego zwyczaju.
W trakcie, gdy starostowie z wójtem roznosili chleb dożynkowy na scenie pojawił się zespół Szarotka-który zaprezentował swoją twórczość i wykonał wiązankę pieśni ludowych za co został nagrodzony gromkimi brawami. Jaśmina, która jest uczennicą szkoły podstawowej w Mysłakowicach zaprezentowała kilka strof o tematyce dożynkowej.
W kolejnych wejściach usłyszeć można było pieśni ludowe i biesiadne w wykonaniu zespołów Sokolik i Karkonosze.
W przerwie pomiędzy występami został rozstrzygnięty konkurs na najpiękniejsza kompozycję dożynkową. Zwyciężyła praca z sołectwa Wojanów Bobrów, II miejsce zajęło KGW z Mysłakowic, III miejsce sołectwo Bukowiec.
Atmosfera dożynkowego święta rozkręcała się wraz z kolejnymi atrakcjami. Na scenie pojawili się kolejno akrobaci z AKROFIT, młodzieżowy zespół Luna Thief prezentujący rock alternatywny.
Przy Duecie My Dwie publiczność rozpoczęła żywo reagować i zaczęły się pierwsze tańce przed sceną. Panie rozochociły większość publiczności, która żywo reagowała na płynące ze sceny znane wszystkim przeboje. Zmrok sprzyjał również pokazom aut tuningowanych,,które prezentowała Turbo Force Familia.
Na zakończenie wieczoru wystąpiła Cayra wraz zespołem Temptation Tancerze Nitkowskiej.
Występ gwiazdy wieczoru przyciągnął pod scenę gromady publiczności. Wszyscy świetnie się bawili.
Wierząc, że tegoroczne gminne dożynki sprawiły radość nie tylko rolnikom, ale też całej społeczności gminy Mysłakowice, już dziś zapraszamy wszystkich na kolejne święto plonów w przyszłym roku.

Dziękujemy serdecznie wszystkim artystom, twórcom, wystawcom, rękodzielnikom, animatorom, kołom gospodyń, kołu łowieckiemu Knieja, strażakom z Łomnicy, Bukowca i Karpnik, radnym i sołectwom gminy Mysłakowice, Związkowi Gmin Karkonoskich, Olinkowi, Panu Markowi Łopatce z Ducha Gór, Karkonoskiej Akademii Nauk Stosowanych,
Grupie Akrofit, przedstawicielom WellFitnes, Turbo Force Familia, Zespołowi Opieki Zdrowotnej, Opiece medycznej, służbom porządkowym –policji i ochronie, firmie Marmed, obsłudze technicznej BOBSOUND, ZACHODNIA TV.

Naszym sponsorom: Prefabrykat, Advisor, Com-D, JPRD, KAM, Osada Śnieżka, Bistro stacja, BP
Pracownikom Urzędu Gminy Mysłakowice, pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Mysłakowicach oraz wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania gminnych dożynek.
Organizatorzy i partnerzy tegorocznych dożynek:
Urząd Gminy Mysłakowice, Gminny Ośrodek Kultury w Mysłakowicach, Koło Gospodyń Wiejskich z Mysłakowic, Lasy Państwowe, Koło Gospodyń Wiejskich w Wojanowie Bobrowie, Dębowe Babki KGW z Dąbrowicy, Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mysłakowicach, sołectwa gminy Mysłakowice, OSP Łomnica, Koło Łowieckie Knieja, Duet My Dwie, Akrofit, KANS, Fundacja Kultury i Sztuki Ocalić Przed Zapomnieniem, Zachodnia TV, Związek Gmin Karkonoskich.