Ułatwienia dostępu

Wojanów

wojanow

To jedna z najstarszych karkonoskich wsi, po raz pierwszy wzmiankowana już w 1281 roku, jako Schyldauwe i Schildau. Miejscowość położona na wysokości 350-360 m n.p.m., jej wschodnia część dotyka Gór Sokolich. Charakterystyczne wzniesienia to Radlica 403 m n.p.m. oraz graniczący z Bobrowem Buczek 456 m n.p.m. Zabudowa wsi ma charakter łańcuchowy jest usytuowana wzdłuż rzeki Bóbr.
Do największych atrakcji tej malowniczej wsi należą, pałac, kościół pochodzący z XIV wieku. Wnętrze świątyni bogato wyposażone w polichromie i obrazy świętych, naczynia liturgiczne oraz ambonę bogato stylizowaną. Kościół i dawny cmentarz otacza kamienny mur z charakterystyczną bramą wejściową od strony drogi. Należy również wspomnieć o dawnej karczmie sądowej w Wojanowie – budynek z XIX z przyziemiem murowano-drewnianym, częściowo o konstrukcji przysłupowej, z szachulcowym piętrem. Obecnie na parterze znajduje się tu świetlica wiejska oraz siedziba Rady Sołeckiej..
Właścicielami wsi przez wiele lat była rodzina von Zedlitz. W 1831 roku majątek wraz z pałacem zakupił tajny radca sprawiedliwości Karl Wilhelm Ike, który następnie odsprzedał go królowi Fryderykowi Wilhelmowi III. Król pruski, jako prezent przekazał go swojej córce Księżniczce Luizie, żonie księcia Fryderyka Niderlandzkiego. Na jej życzenie pałac został przebudowany dodano mu wiele elementów neogotyckich. Całość prac powierzono prawdopodobnie budowniczemu Hermannowi Heinrichowi Wentzelowi. Podobnie jak w przypadku pozostałych budowli przebudowa ograniczała się do wprowadzenia charakterystycznych detali architektonicznych, które sprawiały, że pałac z oddali kojarzył się z średniowiecznym zamkiem. Wygląd pałacu z tego okresu opisywała między innymi w swoich listach Luiza Radziwiłł, małżonka namiestnika Wielkiego Księstwa Poznańskiego. Projekt okolicznego parku powierzono Peterowi Josephowi Lenne, Dyrektorowi Ogrodów Królewskich. Całe założenie parkowe ściśle było powiązane z osią widokową pałacu. Obok tarasu usytuowano staw, nieopodal wiła się rzeka wraz romantyczną trasa spacerową. Wokół zasadzono kilkadziesiąt gatunków roślin, grupy krzewów oraz pojedyncze drzewa z, pomiędzy których wyłaniały się romantyczne kształty budynku. Jak wynika z ówczesnych zapisów, z terenu parku i pałacu roztaczała się niegdyś malownicza panorama na Karkonosze i Rudawy Janowickie. Rezydencja pałacowa w Wojanowie była własnością rodziny królewskiej do 1908 roku. Następnie odsprzedano ją wraz z przyległymi zabudowaniami. Około 1867 roku przeprowadzono przez Wojanów linie kolejową, trasa Jeleni Góra - Wrocław, którą w latach 1908-1911 roku zelektryfikowano, jako jedną z pierwszych na świecie. Po II wojnie światowej w obiekcie znajdował się PPH oraz mieszkania dla pracowników w wyniku, czego został mocno zdewastowany. W dniu dzisiejszym rezydencja jest jednym z najczęściej odwiedzanych pałaców w kotlinie jeleniogórskiej. Skrupulatnie odresturowany pełni funkcje hotelową i restauracyjną. Pałac Wojanów to nowoczesne centrum konferencyjne osadzone w murach romantycznej rezydencji dworskiej. Zamieszały nieprzerwalnie od 400 lat oferuje noclegi w luksusowych apartamentach wyposażonych w stylowe meble podkreślające charakter pałacu.