Ułatwienia dostępu

Bobrów

bobrów

To niewielka wieś leżąca w dolinie rzeki Bóbr, pomiędzy Wojanowem a Trzcińskiem na granicy Rudaw Janowickich i Kotliny Jeleniogórskiej. Wieś ma malownicze położenie i posiada piękne walory turystyczne i krajoznawcze. Wokół można odwiedzić charakterystyczne wzniesienia Tunelowa Góra 445 m n.p.m., Trzmielak 396 m n.p.m., czy charakterystyczne Góry Sokole.
Historia Bobrowa sięga XV w., wtedy istniała tu strażnica – warownia, strzegąca przejścia na Bobrze, a wieś była własnością rycerza Antona Schoffa potem przeszła w ręce Nickela von Zedlitz. W 1786 r. we wsi był folwark i młyn wodny. W XIX w. Bobrów połączono z Wojanowem i obie wioski należały do tego samego właściciela. W 1825 r. wioska miała już 73 domy w tym folwark i szkołę oraz młyn wodny. W 1870 r. dawny dwór został przebudowany na okazałą rezydencję z dużymi zabudowaniami gospodarczymi. Nowy pałac stał się atrakcja turystyczną dla odwiedzających go turystów i zaproszonych gości. Po przejęciu władzy w Niemczech przez Hitlera, pałac wykupiono i urządzono w nim Szkołę Sportową SA. Podczas wojny pałac wykorzystywano, jako obóz jeniecki. We wrześniu 1939 r. przebywało w nim około 300 polskich jeńców. Od 1942 r. pałac przestał służyć, jako obóz, a zatrzymywali się w nim przesiedleńcy Niemcy z Bukowiny. Bobrów był dla nich stacja po drodze.
Po 1945 r. pałac zajmowany był przez Armię Radziecką. Kolejno istniał w nim ośrodek dla uchodźców politycznych z Grecji, dom porywaczy, ośrodek kolonijny, PGR, SKR, Inspektorat OC z Jeleniej Góry, który wykorzystywał zabudowania gospodarcze. Pod koniec lat 60 pałac i jego zabudowania były nieużytkowane i nieremontowane, przez co zaczął popadać w ruinę. W znaczącej mierze rozbiórka dachu w latach 1972-1973 spowodowała poważne zniszczenie pałacu. Dopiero w 1994 r. cały zespół nabyło Stowarzyszenie Polsko-Niemieckie Promocji, Odbudowy i Utrzymania Historycznych Wartości Zabytków, Kultury i Tradycji Śląska, które założyło w zabudowaniach gospodarczych ośrodek kolonijny dla grup młodzieżowych.
Mimo ogromnych zniszczeń pałac nadal jest bardzo malowniczą budowlą, często odwiedzaną przez turystów i rowerzystów. Usytuowany nad zakolem rzeki Bóbr, na jej lewym brzegu szczególnie jesienią nabiera romantycznego i niepowtarzalnego charakteru. W Bobrowie można spotkać jeszcze wiele starych domów mieszkalno – gospodarczych z końca XIX w. Wśród nich można zobaczyć dawne domy willowe, pensjonaty, domy murowano – drewniane o konstrukcji szachulcowej i przysłupowej.