To mała wioska ciągnąca się wzdłuż malowniczego Karpnickiego Potoku na wysokości od 430 do 470 m n.p.m. Po obu stronach drogi i strumienia rozciągają się urokliwe wzgórza Rudawskiego Parku Krajobrazowego wraz ze atrakcjami takimi jak Starościńskie Skałki, Fajka, Rylec, Pieklisko gdzie niegdyś odbywały się tajne nabożeństwa czy charakterystyczna Mężykowa Góra o wysokości 542 m n.p.m. Wieś ma zabudowę łańcuchową gdzie dominują malownicze drewniano-murowane budynki pochodzące z XIX w. Dokładnie nie wiadomo, kiedy powstała wieś w 1654 r. zwana była „ Nowym Rybim Potokiem” niektóre zapisy mówią, że była częścią pobliskich Karpnik. Obecna nazwa została nadana w 1946 roku. Z historycznych podań dowiadujemy się, że we wsi nigdy nie wybudowano kościoła a mieszkańcy uczęszczali do Karpnik, zaś niedaleko Strużnicy na głównym grzbiecie Rudaw Janowickich znajdowało się tajemnicze miejsce zwane „piekliskiem”. W XVII wieku często używano nazwy „Diabelski Kościół”, co wskazuje, że odbywały się tam tajne nabożeństwa w wyniku odebrania w 1654 r kościoła ewangelickiego w Karpnikach. Około 1742 roku we wsi wybudowano szkołę ewangelicką dla dzieci i mieszkańców. W 1765 roku „Nowy Rybi Potok” znajdował się we władaniu najznamienitszego rodu von Schaffgotsch najbardziej znanej i najbogatszej rodziny na Śląsku. W XVIII wieku szacowano wartość majątku w Strużnicy na 3244 talarów, z czego można wywnioskować, że nie była wsią bogata na ówczesne czasy. Na przełomie wieków wieś często zmieniała właścicieli. Kiedy Strużnica weszła w skład dóbr Krzeszowski nabył ją w 1784 r. hr. Friedrich von Reden. Kolejnym właścicielem wsi w 1825 r. został książę pruski – Wilhelm, wówczas Strużnica liczyła 66 domów, mieszkańcy gównie trudnili się tkactwem, działało 47 warsztatów tkackich, olejarnia oraz młyn wodny. W XIX wieku Strużnica stała się dosyć popularna, bo była na trasie poruszania się powozów z Kowar do Karpnik w Góry Sokole, Starościńskie Skały, Skalnik czy do schroniska Szwajcarka. Po zaniechaniu działań tkackich, Strużnica pomału popadła w zapomnienie.
W 1945 r. wyludnienie wsi nasiliło się jeszcze bardziej. Jeszcze w ubiegłym wieku była to jeszcze typowa wieś rolnicza z funkcjonującym schroniskiem turystyczny, prywatnym stokiem narciarskim. Na dzień dzisiejszy dzięki gospodarstwom agroturystycznym i prywatnym kwaterom jest rewelacyjną bazą wypadowa w pobliskie Rudawy Janowickie. Widoki, jakie oferuje Strużnica są naprawdę niepowtarzalne i godne zapamiętania. Turystów w to zapomniane miejsce przyciągają porozrzucane na zboczu rudaw grupy granitowych fantazyjnych skałek, gęsta siec szlaków turystycznych, łatwa dostępność do okolicznych atrakcji, ale przede wszystkim spokój i cisza, co sprzyja wypoczynkowi. Przez wieś przebiega żółty szlak, łączący się z Międzynarodowym Szlakiem E2 prowadzącym na Lwia Górę 718 m n.p.m.
Rozwijająca się dynamicznie turystyka sprawia, że dawna osada wraca powoli do świetności zaś nowo powstałe prywatne kwatery i gospodarstwa coraz częściej przyciągają wczasowiczów i turystów.