Ułatwienia dostępu

Krogulec

krogulec

To mała wieś leżąca nad rzeką Łupią na wysokości 360 -380 m n.p.m. i długości około jednego kilometra. Od wschodu sołectwo sąsiaduje z Karpnikami zaś od zachodu z częścią najstarszych bukowieckich założeń parkowych na Dolnym Śląsku. We wsi nie znajdziemy zabytków architektury, ale poczujemy zapach wiejskich łąk, lasów a z brzegów okolicznych stawów rybnych ujrzymy panoramę Rudaw Janowickich z najwyższym wzniesieniem 945 m n.p.m. Skalnikiem i Gór Sokolich z charakterystycznym Sokolikiem 628 m n.p.m. i Krzyżną Górą 654 m n.p.m. Przy odrobinie szczęścia na niebie można zobaczyć drapieżne krogulce czy orały bieliki.
Krogulec w 1410 roku zwano Sderich potem Sedrich z kolei w 1945 nadano mu nazwę Jedwinów. Dzisiejsza nazwa Krogulec została nadana w 1950 roku. Wieś zawsze była niewielka osadą zaliczaną do najstarszych w okolicy. Wymieniana jest już 1355 roku jak część okręgu sądowego ustanowionego przez księcia świdnicko – jaworskiego Bolka II. W okresie wojen husyckich dla wsi nastały ciężki czasy, podobnie jak pobliskie miejscowości został splądrowany i zniszczony a w okresie wojny 30-letniej szalała tu wielka zaraza, która pochłonęła 50 osób.
W 1679 r Krogulec został własnością miasta Jelnia Góra, jako zastaw pożyczki od Ernesta von Schaffgotscha. Z opisów historycznych czytamy, że w 1726 roku do kasy miasta wpływały niewielkie podatki w wysokości 191 talarów a wartość wsi szacowano na 1786 talarów. Zamieszkiwało tam wówczas ok. 7 zagrodników, 4 kmieci, 27 chałupników i 6 rzemieślników zajmujących się tkactwem, w tym czasie utworzono również szkołę ewangelicką dla mieszkańców wsi.
Krogulec nie wpisał się w jakiś znaczący sposób na karty historii naszego regionu. Mimo że nie było tu żadnych znaczących atrakcji turystycznych, to o wsi wspominano w znanych przewodnikach turystycznych z XIX i XX wieku. Przyczyną tego było położenie wsi na trasie pomiędzy posiadłościami książęcymi w Karpnikach gdzie rezydował Książe Wilhelm brat króla pruskiego i Bukowcem gdzie swój majątek posiadał hrabia von Reden. Po 1945 roku Krogulec nadal pozostał wsią rolniczą. Współczesne czasy nie przyniosły znaczących zmian, powstało kilka nowych budynków, główną domeną mieszkańców nadal jest rolnictwo.
Mimo braku znaczących atrakcji jest to rewelacyjna baza wypadowa dla turystów pragnących zwiedzić Rudawy Janowickie czy Góry Sokole wraz ich atrakcjami. Niebieski szlak, który przebiega przez wieś zaprowadzi nas do atrakcji pobliskiego Bukowca czy nad brzeg karpnickich stawów skąd możemy podziać rozległa panoramę na pobliskie wzniesienia.