Ułatwienia dostępu

Warsztaty edukacyjne z etnografem w zakresie tradycji ludowych – historia stroju ludowego na terenie Kotliny Jeleniogórskiej

Koło Gospodyń Wiejskich w Mysłakowicach przeprowadziło w dniu 12.06.2021r. Warsztaty edukacyjne z etnografem w zakresie tradycji ludowych –historia stroju ludowego na terenie Kotliny Jeleniogórskiej„ w ramach projektu grantowego „Inicjatywy na rzecz wzmacniania kapitału społeczności i organizacji , w tym edukacji w zakresie ochrony środowiska i przeciw działania zmianom klimatu” w ramach poddziałania 19.2 - Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność , objętego PROW na lata 2014-2020 dla operacji „ Strój lokalny , jako element integracji międzypokoleniowej mieszkańców wsi i gminy Mysłakowice” .

Warsztaty poprowadziła pani Katarzyna Szafrańska , etnograf – pracownik Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.
Warsztaty miały walor edukacyjny. Prelegentka przypomniała historię ziem zachodnich od XII wieku do czasów współczesnych .
Wielokrotne zmiany przynależności ziem obejmujących Kotlinę Jeleniogórską miały wpływ na kulturę ludową a w tym samy na powstawanie strojów ludowych, mieszczańskich i chłopskich .
Ludność chłopska często wzorowała się na strojach mieszczańskich .
Tuż przed II wojną światową na tych terenach dominował strój śląski (niemiecki).
Na warsztatach szczegółowo omówiono jak zmieniały się i wyglądały poszczególne elementy strojów kobiecych i męskich na przestrzeni w/w okresu .
W końcowej części warsztatów, pani Katarzyna Szafrańska odniosła się do strojów powstających współcześnie. Stroje te szyte są wg własnych pomysłów przez zespoły śpiewacze ( tzw. strój sceniczny).
Należy podkreślić, że strój ludowy zachowali ci mieszkańcy Dolnego Śląska , którzy zostali przesiedleni w dużych grupach , np.: Górale Czadeccy, Łemkowie, Bośniacy.

Na terenie powiatu jeleniogórskiego nie powstał strój ludowy, który by wyróżniał ludność napływową o różnych kulturach .
Strój , który zaprezentowano na warsztatach powstał z inicjatywy
Marii Patejuk-Stenzel a jego ostateczna wersja została ustalona po wielu dyskusjach
i akceptacji członkiń KGW i środowiska.
Do uszycia strojów wykorzystano tkaniny lniane, które są wyróżnikiem Gminy Mysłakowice.
Przebieg warsztatów został przedstawiony na kilku załączonych zdjęciach.

Przewodnicząca KGW w Mysłakowicach