To mała wieś położona na wysokości 345-390 m n.p.m. u stóp wzgórza zwanego Koziniec 462 m n.p.m. granicząca z Jelenią Górą. Od miasta oddziela ją rzeka Bóbr i lotnisko.
Dąbrowica należy do młodszych wsi w Gminie, a jej początek sięga XVI w. Na początku XIX w. Dąbrowica była już sporą osadą. We wsi był tartak, młyn i gospoda. 23 kwietnia 1826 roku młyn zbożowy, którego właścicielem był nijaki Grun spłoną, właściciel próbował go odbudować ale ostatecznie z powodu zadłużenia musiał teren wraz z niedokończonymi zabudowaniami wystawić na licytację . W styczniu 1835 roku Kißling i Schlöffel zostali nowymi właścicielami gruntów, na których postanowili wybudować fabrykę papieru. W kwietniu ruszyły prace, do fabryki sprowadzono nowoczesne maszyny aż z Londynu. Transport papiernicy droga morską, a następnie podróż wozami w znacznym stopniu przyczyniły się do opóźnienia otwarcia fabryki. Ostatecznie uroczystego otwarcia dokonano 3 sierpnia 1837 r. - w dniu urodzin panującego wówczas w Prusach Fryderyka Wilhelma III . Równocześnie w pobliżu fabryki wybudowano 2 domy mieszkalne dla właścicieli fabryki. Potrzebne w fabryce wielkie koło zębate i walce, zamówiono na Górnym Śląsku, gdzie szefem przemysłu był pan z Bukowca von Reden. Z Anglii sprowadzono fachowców od papieru. Fabryka produkowała wszystkie gatunki papieru w tym listowy często wykorzystywany w ówczesnych czasach. . Od 1852 r. właścicielem majątku i papierni został drukarz z Berlina Rudolph von Decker. W roku 1872 w Dąbrowicy wyprodukowano pierwszy arkusz papieru czerpanego. Produkcję papieru na użytek banknotów rozpoczęto w 1874 r. Nominały banknotów to: 1000 marek, 500 marek, 50, 20,. Produkowano również papier na kartki pocztowe i na telegramy. Dnia 12 stycznia 1877 r. umiera Rudolf von Decker w Berlinie, a trumnę z ciałem umieszczono w grobowcu rodzinnym w Dąbrowicy. Jeden z epizodów mówi, że w czasie II wojny światowej w fabryce wyrabiano fałszywe dolary amerykańskie i funty brytyjskie, zrzucane na Anglię, aby zdezorganizować zachodni rynek walutowy. Po wojnie fabryka została znacjonalizowana przez władze polskie i włączona do Dolnośląskiego Zjednoczenia Przemysłu Celulozowo-Papierniczego w Jeleniej Górze. W 1996 roku zakład zostaje przekształcony w spółkę z o.o. Staje się spółką pracowniczą. W Dąbrowicy był również majątek ziemski.
Pałac pochodzi prawdopodobnie z XVII w. Około 1835 roku został przebudowany od tego czasu całość nosi cechy architektury neogotyckiej Była to 3 kondygnacyjna budowla z wysoką kwadratową wieżą. Od strony południowej na wysokości I piętra był duży taras. Za pałacem ciągną się rozległe murowane zabudowania gospodarcze stodoły i stajnie oraz oficyny mieszkalne. Przed pałacem jest park krajobrazowy. Obecna ruina pałacu jest prywatną własnością i w miarę posiadanych środków trwają prace remontowe.
Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej zbudowano w latach 1890-1900 i jest najmłodszym kościołem w Gminie. Powstał, jako kościół ewangelicki, którego fundatorem była rodzina von Deckerów. Po wojnie kościół nie był użytkowany, przez co został mocno zdewastowany. Pierwsze prace renowacyjne rozpoczęto dopiero w 1962 r. Obecnie w ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej Jasnogórskiej. Wokół niego wiszą liczne wota. Ks. kardynał Henryk Gulbinowicz nadał Dąbrowickiemu Sanktuarium miano „Matki Boskiej Jasnogórskiej Uzdrowienia Chorych”. Kościół stanowi element rozległego założenia pielgrzymkowego, zajmującego grzbiet wzniesienia porośniętego lasem. W celu szerzenia kultu Matki boskiej, wokół kościoła powstały kaplice: Grota Lurdes, M.B. Wędrownej, S.M. Kolbego, Zwiastowania, St. Kostki i Grota Fatimska. Kaplice powstały w latach 1966 – 1987.