Ułatwienia dostępu

Gruszków

gruszkow

Nazwa nadana w 1950 roku wcześniej wieś nazwano Niedźwiedziska a do roku 1946 używano nazwy Bärndorf. Jest to malownicza wieś łańcuchowa o długości ok. 1,5 km leżąca w nurcie strumienia Gruszkówka, w pięknej dolince pomiędzy Gruszkowską Góra 535 m n.p.m. a Czartowcem 552 m n.p.m. w Rudawach Janowickich a zarazem na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Na okolicznych wzniesieniach znajdują się charakterystyczne skałki, Wielki i Mały Zmarlak czy Dziobata Skała skąd rozpościera się zapierająca dech w piersiach panorama na okoliczne wzniesienia. W środkowej części wsi zachowała się kilka charakterystycznych obiektów, dawna karczma sądowa, granitowy pomnik poległych w I wojnie światowej żołnierzy niemieckich z napisem „niech ludzkość świata żyje w pokoju”. Wzdłuż drogi ciągnie się kilkanaście domów mieszkalnych o konstrukcji murowano-drewnianej, przysłupowej i szachulcowej.
Gruszków od zawsze był wsią rolniczą w 1979 r. było tu ponad 15 gospodarstw rolnych i 1 owczarnia. W Gruszkowie nie ma szkoły, kościoła ani poczty, trudno stąd dostać się do miasta, gdy nie ma się własnego pojazdu. Mimo tego, jej nietypowe położenia zdala od pozostałych miejscowości przyciąga turystów. Czyste powietrze, wspaniały krajobraz, cisza oraz coraz liczniejsze gospodarstwa agroturystyczne i prywatne kwatery przyciągają wczasowiczów szukających kontaktu z naturą. Niezmienny wiejski charakter sprawia, że można tu doskonale wypocząć i nabrać sił.
Początki wsi sięgają XIV wieku gdzie, jako wieś razem z Radocinami należał do pobliskich Kowar a te z kolei do słynnego rody Schaffgotschów. W 1635 r. dobra kowarskie wraz z Gruszkowem zostały skonfiskowane przez cesarza a następnie sprzedane hrabiemu Hansowi von Tscherninowi. W rękach tych pozostawały przez blisko 100 lat przeżywając w tym czasie, bunt chłopów przeciwko wysokiej pańszczyźnie nałożonej przez zarządcę Dotzman`a. Spraw została dopiero rozstrzygnięta przez sąd w Jaworze na korzyść dworu jak to bywało w ówczesnych czasach. Z historycznych zapisów wynika, że w 1765 roku we wsi mieszkało 16 kmieci, 10 zagrodników, 86 chłopów. W tamtym okresie wieś słynęła ze znakomitego warzonego na miejscu piwa. W 1786 roku we wsi wybudowano szkołę, dwa młyny, a liczba mieszkańców wzrosła do 620. Gdy nastał rok 1820 okoliczne tereny zostały sprzedane hrabiemu von Matuschka za kwotę 116050 talarów, jednak Gruszków, jako wieś nadal należała do pobliskich Kowar. W pierwszej połowie XIX wieku Gruszków był dość sporą osadą, mimo swojego niepowtarzalnego i malowniczego położenia nigdy nie stał się miejscowością letniskową. Po 1945 r liczba mieszkańców drastycznie zmalała a co za ty idzie liczba gospodarstw, okres powojenny to czas stagnacji.
Dzisiejszy wieś Gruszków do rewelacyjna baza wypadowa w okoliczne góry. Gęsta siec szlaków turystycznych i ich bezpośrednie położenie w Rudawach Janowickich sprawia, że turyści maja szybki dostęp do najważniejszych atrakcji turystycznych i przyrodniczych jak Góry Sokole, Kolorowe Jeziorka, zamku Bolczów, Schroniska Szwajcarka, Starościńskich Skałek, ale również do Kowar, Karpacza i Jeleniej Góry.
Gruszków zaczyna odbudowywać swoją popularność i powoli staję jedną z atrakcyjniejszych wsi w Gminie Mysłakowice.